• INTERVIEW S
  Markétou Janatovou
 • ROZHOVOR
  s ředitelkou Bauer Medica
 • INTERVIEW
  M&M REALITY
 • ČESKÝ MEJDAN
  s Impulsem
 • SOUŤEŽ S
  DERMACOLEM
Divokej Bill
divokej-bill.jpg Úvalská kapela Divokej Bill byla založena v průběhu roku 1997 (z trosek kapely Wáša a již existujícího o dva roky staršího Medvěd 009), kdy v obsazeni Vašek Bláha – kytara, zpěv, Ondra Pospíšil – banjo, zpěv, Míla "Jurda" Jurač – basa, zpěv a Ota Smrkovský – bicí, sestavila zhruba desetipísňový program, se kterým začala objíždět menší kluby a hospody v okolí (Rostoklaty, Tuklaty, Sibřina, Šestajovice). Kapela se líbila a díky pohodové náladě v Úvalech a podpoře přátel odehrála asi patnáct koncertů. V té době se také začíná rozjíždět tradice Ouvalských big-beatů (koncert úvalských kapel na sokolském hřišti začátkem června), na kterých se podílí, jak hráčsky, tak pořadatelsky. 


     Sestava ale dlouho nevydržela. Po roce odchází Ondra s Otou a zakládají vlastní kapelu Devět stehů. Vašek a Jurda začínají shánět nové lidi a zkoušet ve zkušebně vybudované společně s Medvěd 009, ve staré kotelně základní školy v Úvalech. 

     V červnu 1998 v Českém Brodě na festiválku Rok od rocku hraje první koncert v nové sestavě. Roman Procházka – akustická kytara, zpěv, Štěpán Karbulka – zpěv, šouman (oba z kapely Zasucha), dále Adam Karlík – fousle, zpěv, Martin "Pecan" Pecka – akordeon (tahací harmonika) a Honza "Kiska" Veselý – bicí, který bubnoval také s Medvědem. Začíná první spolupráce s agenturou Ameba Production a Petrem Fořtem – managerem skupiny Divokej Bill, mimo jiné pořadatelem hudebního festivalu Rock for People, jenž v té době také začínal.

     Rozjíždějící se kapela podepisuje smlouvu na tři alba s firmou MONITOR EMI. První pod názvem "Propustka do pekel" vyšlo v červnu 2000, největším hitem se stala skladba "Plakala", na kterou byl natočen videoklip ze zkušebny. 

Kapela se dostávala do podvědomí a nabídek k hraní přibývalo. Začíná jezdit po klubech jako předskokan Nahoru po schodišti dolů band. 

     Druhá deska dostala jméno podle písničky "Svatá pravda". Kapela dostává nabídku hrát s ostříleným Žlutým psem na jeho Staropramen tour, kde se začíná oťukávat na větších pódiích, před více lidmi a od zkušených muzikantů Franty Kotvy, Ondry Hejmy a vůbec všech žluťáků se učí nasávat základní principy bohémského života a velké produkci. Stává se z ní zkušená parta, hrající na většině prestižních festivalů. Jako součást programu se používají bubny, megafon, plivání ohně nebo stroboskop.

     Třetí deska „Mezi nima„ se stává zlatou za 10tisíc prodaných kusů. Singlová písnička "Znamení" otevírá cestu do většiny rádií. 

     V anketě Český slavík Mattoni 2005 se skupina Divokej Bill umístila v kategorii skupin na třetím místě. V roce 2006 získává kapela svého prvního zlatého slavíkaa  o rok později rozšiřuje svou „slavičí“ sbírku o druhé bronzové místo.

 

Ocenění celkem

Zlatý slavík

Český slavík
a Český slavík Mattoni

zlato

stříbro

bronz

zlato

stříbro

bronz

zlato

stříbro

bronz

1

0

4

0

0

0

1

0

4

 

 
Oficiální webové stránky Skupiny Divokej Bill